► Soubory ke stažení najdete na konci této stránky.
Vegetariánské zdroje vitamínu B12
Vitamín B12 je produkován bakteriemi a proto je obsažen i v rostlinných zdrojích, kde jsou tyto bakterie činné.
Rostlinné zdroje vitamínu B12:
kvašená zelenina - pickles, kysané zelí
fermentovaná sója:
kvalitní přírodní sojové omáčky
miso pasta
sýry natto a tempeh
mořské řasy
sladkovodní řasy chlorela a spireina
bylinka andělika čínská
kvasnice
obilné klíčky.
V současnosti však panuje názor, že jakýkoliv vitamín B12 obsažený v rostlinných jídlech je pro člověka pravděpodobně špatně využitelný a na tato jídla bychom se neměli spoléhat, ale spíše preferovat jiné bezpečné zdroje. Do mnoha veganských jídel se vitamín B12 přidává uměle (např. o vitamín B12 obohacená sójová mléka a cereálie)a je doporučováno, aby vegetariáni a vegani užívali potravinové doplňky s tímto vitamínem.
Vegetariáni, kteří konzumují mléčné výrobky a vejce, i když nepravidelně, nemívají s nedostatkem vitaminu B12 žádné problémy.
Tento vitamín je nezbytný pro vytváření červených krvinek, pro udržování zdravé nervové soustavy, pro růst a vývoj dětí. Jeho nedostatek může způsobit chudokrevnost (anémii), někdy také neuropatii (onemocnění periferních nervů), umocněnou někdy i degenerací nervových vláken a nevratným poškozením nervové soustavy.
Čínská medicína a strava
Strava je dle tradiční čínské medicíny velice důležitá k udržování zdraví a dlouhověkosti.
Pokud máte nějaké dlouhodobé, nebo vážnější onemocnění, je důležité tělu pomáhat i stravou.
Snažit se nejíst potraviny, které obsahují mnoho škodlivin tzn. uzeniny, polotovary, potraviny, které obsahují hodně konzervačních látek a dalších chemických přísad.
Není potřeba se v jídle omezovat, je ale dobré vědět, že bychom měli náš jídelníček vyvažovat vším i vařenou zeleninou, obilninami a luštěninami.
SLEZINA
Podle tradiční čínské medicíny je velice důležitý element země SLEZINA a to proto, že přetváří čchi – energii, kterou naše tělo přijímá z potravy a dýchání a dále je rozděluje ostatním orgánům. Slezina je velice citlivá na to co jíme, je to "orgán orgánů". Slezině pomáháme a blahodárně na ni působíme, když jíme vařenou celozrnnou obilnou stravu (pšenice, oves, žito, rýže natural, jáhly), dále nasládlá vařená či dušená zelenina (dýně, tykve, cukety). Velice důležité jsou teplé snídaně, zeleninové polévky a obilninové kaše. Je důležité jíst stravu teplou, studená strava i pití oslabuje velice funkci sleziny, ta pak musí vynaložit velikou námahu na „ohřátí“. Slezina potřebuje živiny, blahodárně působí SPIRULINA (najdete v našem e-shopu), denní dávka spiruliny dodá tělu minerály a živiny jako dostatečné množství zeleniny.
Slezinu oslabujeme přemírou bílého cukru, bílé mouky a mléčných výrobků.
LEDVINY
Ledviny se podle čínské medicíny nazývají „druhým srdcem“.
Ledvinám prospívá vařené, dušené či pečené, mírně solíme. Z potravin jsou vhodné losos, pstruh, tuňák, kapr, okoun, platýz, sardel, úhoř, treska, také luštěniny, fazole adzuki, hrášek, čočka, sojové boby, můžeme i vepřové maso a zřídka grilované, dále ovce, beran, jehně, koza, různé druhy čajů.
V zimě jsou velice vhodné zeleninové polévky a obilninové kaše. Je důležité dodávat ledvinám CALCIUM (to najdete na našem e-shopu). Prohříváme tělo, chráníme před chladem, bedra a hýždě.
Jídelníček dle zásad tradiční čínské medicíny
Odnedávna platilo a platit bude "Jsme to, co jíme". Nebo-li "Tvá strava je Tvou energií." Ať už z pohledu západního (kalorie) nebo východního (energie potravin jin-jang, nebo extrémní jin/extrémní jang). Vždy se jedná o energii, kterou přijímáme a se kterou se naše tělo musí nějakým způsobem vyrovnat, přizpůsobit a využít ji.
Pojďme si tedy něco říci o energii potravin bez ohledu na kalorie nebo kilojouly ale s ohledem na to, zda má potravina zahřívací/ochlazovací, uvolňující/stahující nebo posilující/oslabující charakter.
Lidské tělo má silnou čistící a sebeléčivou schopnost. I když tato schopnost je opravdu silná, tak i přesto ji lze udolat nevhodnou skladbou, množstvím, jednotvárností nebo nutriční podvýživou. Optimálně stravující se jedinec má nejen přiměřené zdraví, ale také přiměřenou, resp. optimální hmotnost.
Strava dle jin-jang – proměn pěti energií:
Tradičně lékaři Dálného východu nepoužívali akupunkturu, byliny nebo jiné techniky. Nejdostupnějším lékem pro všechny byla potrava, jejíž pomocí řešily téměř všechny zdravotní problémy. Určitým potravinám pak přičítali vlastnosti, které posilují nebo ozdravují (detoxikují) určitý orgán. I přes nástup moderní medicíny se tyto zkušenosti a znalosti uchovaly. I v našich zemích se tyto znalosti dochovaly, ale ne již v takovém rozsahu jako na východě.
"Pět pochodů jin-jang" nebo-li pět proměn energií jin-jang je filozofií Dálného východu, kde popisuje:
Jin – jako ženskou, pasivní, odstředivou a expandující energii.
Jang - mužskou, aktivní, dostředivou a kontraktivní energii.
Jedním ze specifik je, že obě energie se neustále mění jedna v druhou. Jin v extrému se promění v jang a naopak.
V těchto proměnách je možno rozeznat pět stádií neboli pět stupňů.
Pět proměn energií
V teorii pěti elementů Strom (dřevo) produkuje Oheň, Oheň produkuje Zemi, Země produkuje Kov, Kov produkuje Vodu a Voda produkuje dřevo. Pět elementů je vlastně pět různých stadií energií nebo druhy energie. Výraz "Dřevo produkuje Voda" vlastně popisuje přeměny energie. Je nanejvýš důležité, abychom pochopili, že pět elementů vždy usiluje o dosažení rovnováhy.
Produktivní cyklus
Hořící dřevo produkuje Oheň, Oheň produkuje Zemi (zeminu nebo popel lépe řečeno). V průběhu let hluboko v Zemi je vytvářen Kov (v podobě rudy) a Voda kondenzuje na povrchu Kovů. A konečně všichni víme, že Vodou (při zalévání) roste dřevo.
Kontrolní cyklus
Voda hasí Oheň, Oheň taví Kov a Kov seká Strom. Strom vysiluje pomocí svých kořenů Zemi a Země (půda) drží vodu.
Jak je možno tuto teorii využít v každodenní stravě?
Jedno čínské přísloví praví: "Ze třech desetin léčí lék, ze sedmi desetin správná životospráva." Tak velkou váhu přikládá čínská medicína tomu, jak "spravujeme svůj život." Tedy neposuzuje jen stravu, ale celkový životní styl.
I když správně se stravovat je umění. Ale na druhé straně není na tom zas tak nic složitého. Stačí si jen uvědomit co nám prospívá a co ne. U všech stravovacích modelů musí platit a platí, že po jídle bychom se měli cítit lépe než před ním. Z kvalitní stravy je vyráběn i kvalitní "pohon" (energie, krev) pro naše tělo. Kvalitní strava produkuje kvalitní myšlenky, prostě nás nutí myslet jinak!
Energie Země - náš střed
Dle TČM je nejdůležitější orgán, co se týče produkce životodárné energie Čchi a krve, slezina a žaludek (ten odpovídá za trávení potravy). Dráha sleziny pak tuto energii rozesílá do všech ostatních orgánů a přebytky ukládá do dráhy ledvin (a to na horší časy). Tento princip funguje i opačně. V případě oslabené dráhy sleziny přichází na pomoc ledviny. A jelikož ledviny odpovídají na celkový energetický potenciál člověka, může tímto úměrně klesat i kvalita zdraví a života.
Slezina ke své správné funkci potřebuje tzv. vnitřní sucho, tzn. že potraviny vytvářející v organismu vlhko slezinu oslabují a tím oslabují celé naše trávení. Taková jídla totiž přetvářejí úrodnou půdu v bažinatý terén. A jak to všichni známe z denního života, zde se nejlépe daří virům, bakteriím, plísním.
Potraviny zatěžující dráhu sleziny a slinivky (produkují nadměrné vlhko, chlad a horko):
- veškerá jídla z bílého cukru a z bílé mouky - bílý chléb, bílé pečivo, vaječné těstoviny, cukrovinky, sladkosti.
- veškeré výrobky z kravského mléka - mléko, šlehačka, sýry, jogurty, tvaroh, podmáslí, máslo.
- veškerá pečená, smažená, grilovaná a fritovaná jídla - masa, sýry, hranolky, steaky, grilovaná kuřata!
- veškerá syrová zelenina a ovoce
- veškeré chladné a cukrem oslazené nápoje a zmrzlina
Každý z nás má jiný kořínek a proto co jednomu neprospívá, druhému škodit nemusí. Což znamená, že nemusíme absolutně striktně vyloučit všechny zde uvedené potraviny, ale měli bychom je omezit v rozumné míře tak, abychom se cítili zdraví.
Potraviny, které posilují dráhu sleziny, slinivky a žaludku (tím, že vylučují nadměrné vlhko, chlad a horko z těla):
- obiloviny: jáhly, pohanka, kulatozrnná rýže, rýže natural
- luštěniny: cizrna, hrách, čočka, sója
- koření: skořice, zázvor, koriandr, lékořice
- zelenina: cibule, mrkev, dýně Hokkaido
- polévky z drůbeže: slepice, perlička, krůta
- veškerá vařená, dušená a napařovaná jídla
- maso: především bílé, ryby, drůbež, bažant
Co ještě prospívá této dráze?
- obklopit se barvami pozdního léta: oranžová, žlutá, barvy padajícího listí a meruňková
- upřednostňovat chuť přirozeně sladkou
- orientace na světovou stranu: jihozápad (střed)
- užívat bylinky a koření: fenykl, sléz, citron, šalvěj, přeslička, divizna a olivy
- pro podporu žaludku snídat mezi 7:00 – 9:00
Příklad snídnaně na podporu žaludku, sleziny a slinivky:
70 g suchých jáhel (loupané proso), 400 ml rýžového nebo jáhlového mléka, špetka soli, 3 lžíce javorového sirupu, medu nebo sladu, vanilka nebo mletá skořice. Je možné přidat máslo.
Jáhly minimálně 3x spařte horkou vodou a nechejte na sítku okapat. Vložte je do vroucího mléka, přidejte špetku soli a kousek vanilkového lusku. Jáhly na mírném plameni uvařte do měkka. Pokud se během vaření vyvaří mléko, dolijte jej. Na talíři můžete kaši ozdobit máslem, javorovým sirupem, kousky ovoce a posypat mletou skořicí.
Tento recept je vhodný pro děti, mladé sportovce, starší lidi a nebo po vyčerpávajících nemocech.
Zdroje a doporučená literatura:
|
|
Od pramene Čínské medicíny, Petr Hoffmann
|
Potraviny – lék náš vezdejší, Michio Kushi.
|
Článek "Výživa v souladu s ročními dobami podle tradiční čínské medicíny" najdete zde.
Běžné potraviny, které léčí
S občasnými menšími zdravotními indispozicemi si mnozí umí poradit sami i bez lékaře. Jaké „léčivé” potraviny se většině lidí skrývají doma, aniž o tom možná tuší? Přehled přinesl server Healthland.time.com.
Banán - stres a úzkost
Až budete mít příště pocit, že pod návalem stresu zkolabujete, vrhněte se na banán, radí Molly Kimballová, specialistka v oboru sportovní dietetika.
Středně velký banán obsahuje v průměru cca 105 kalorií a 14 gramů cukru. Kromě toho, že vás zasytí, pomůže zároveň i zvýšit hladinu cukru v krvi, navíc obsahuje kolem třiceti procent doporučené denní dávky vitamínu B6. Ten pomáhá zvyšovat hladinu serotoninu (hormonu štěstí) v mozku.
Rozinky - vysoký krevní tlak
Při výskytu vysokého krevního tlaku (hypertenze) se doporučuje konzumovat alespoň hrst rozinek denně. Uvedené množství (cca 60 rozinek) obsahuje přibližně jeden gram vlákniny a 212 mg draslíku. Z různých nezávislých studií vyplývá, že polyfenoly obsažené v potravinách, jako jsou právě rozinky, hroznové víno či různé šťávy jsou účinné jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, s čímž souvisí i vysoký krevní tlak.
Jogurt - zácpa nebo plynatost
Jogurty obsahují živé kultury, které jsou prospěšné, hlavně co se správného vyměšování týče. Pokud tedy máte problémy se zácpou, zařaďte určitě do jídelníčku více jogurtů. Látky v nich obsažené také pomáhají lepšímu trávení těžších potravin, které mohou způsobovat nepříjemné nadýmání či plynatost.
Meruňky - ledvinové kameny
Minerály a ostatní látky obsažené v meruňkách účinně působí jako prevence proti vzniku ledvinových kamenů ze šťavelanu vápenatého, které jsou jejich nejčastějším typem, uvedla Christine Gerbstadtová, odbornice na výživu a mluvčí Americké dietetické asociace.
Tuňák - na špatnou náladu a úzkost
Návaly úzkosti nebo velkého vyčerpání bohužel v dnešní uspěchané době trápí stále více lidí. Jakmile se nám něco nedaří, jde s tím ruku v ruce i špatná nálada. A na tu je podle odborníků skvělým pomocníkem tuňák.
Obsahuje totiž omega-3 mastné kyseliny, které jsou účinným pomocníkem při léčbě depresí, souhlasí Elizabeth Somerová, autorka knihy Jídlo, vaše cesta ke štěstí.
Zázvorový čaj - nevolnost
Vícero na sobě nezávislých studií již prokázalo, že zázvorový čaj (práškový, sypaný i chystaný z čerstvého zázvoru) může zmírňovat žaludeční nevolnosti při různých nemocech, ale také například v těhotenství.
Bazalka - střevní potíže
Podle nejnovějších zjištění může eugenol, látka obsažená v bazalce, udržet naše střeva zdravá. Pomáhá od křečí nebo průjmu tím, že ničí nebezpečné bakterie, cituje jednu ze studií Mildred Mattfeldt-Bemanová z oddělení výživy a dietetiky na univerzitě v Saint Louis. Čerstvá bazalka se dá bohatě využívat jako přísada do omáček či salátů.
Hrušky - na vysoký cholesterol
Jedna středně velká hruška podle odborníků obsahuje pět gramů vlákniny, převážnou část z toho ve formě pektinu, který pomáhá regulovat špatný cholesterol.
Krůtí maso - proti nespavosti
Přerušovaný a nepravidelný spánek nebo dokonce nespavost, trápí mnoho lidí. Pokud nejsou uvedené potíže způsobeny nějakým závažnějším onemocněním, může pomoci proti zmírnění příznaků krůtí maso. Obsahuje tryptofan, esenciální aminokyselinu, která pomáhá tělu produkovat hormony serotonin a melatonin, které regulují spánek.
Fíky - hemoroidy
Je pravda, že fíky běžně nenajdeme v každé domácnosti. A je to určitě škoda, neboť pomáhají při problému, který postihuje řadu lidí - při hemoroidech. Jejich konzumace napomáhá vytváření jemné a pravidelné stolice, což napomůže zmírnění rizika výskytu hemoroidů. Fíky navíc obsahují asi 5 % denního potřebného příjmu draslíku a 10 % manganu.
Česnek - kvasinkové infekce
Látky obsažené v česneku mohou příznivě působit proti množení kvasinek a hub, které jsou častým viníkem výskytu bolestí, svědění či poševních výtoků u žen.
Brambory - bolesti hlavy
Už podle starých babských receptů prý nejen konzumace, ale i přikládání plátků syrových brambor pomáhalo ulevit od bolestí hlavy.
Zdravotní prospěšnost brambor je ale mnohem větší. Pomáhají odvodnění a pročištění těla, působí pozitivně na pokožku, podle některých nejnovějších studií prý dokonce mohou do jisté míry chránit před mozkovou mrtvicí.
Jak poruchy trávení oslabují imunitu
Špatné trávení vede ke dvěma primárním problémům, které mají další zdravotní důsledky:
1. Potrava není odbourána na základní stavební součásti nutné pro tělo k vlastní obnově a k tvoření energie pro metabolismus. Na buněčné úrovni nejsou toxiny odstraňovány z buněk, do buňky se nedostává dostatek živin a není tvořeno dost energie pro fungování buňky. To postihuje všechny buňky včetně buněk imunitního systému jako jsou bílé krvinky, které mají nedostatek paliva a kyslíku k vykonávání své normální funkce.
2. Špatné trávení vede ke zbytkům potravy ve střevě, které způsobují několik patologických reakcí:
- podráždění střev, které způsobuje zvýšenou propustnost buněk střevní stěny.
- Zánět střev způsobuje ještě další poškození reakcemi, které produkují jako vedlejší produkty volné kyslíkové radikály. Poté negativně nabité molekuly kyslíku začínají vyrážet díry do buněčných membrán ve snaze upoutat pozitivní náboj. To vede k dalšímu poškození střevní stěny a ještě vyšší propustnosti. Syndrom propustného střeva se zhoršuje spolu s průnikem více částic potravy do krve.
- nestrávené proteiny pak mohou unikat přes lymfatický systém do tělního oběhu s následnou reakcí imunitního systému k zadržení cizorodé invaze. Imunitní systém se stává přetíženým a vyčerpává se.
- nestrávené zbytky potravy se také stávají živnou půdou pro kvasinky (kandidóza) a několik typů parazitů.
- kandidóza produkuje toxiny, které způsobují zhoršování špatného trávení, potravinové alergie, únavu a řadu dalších problémů. Nakonec to způsobuje, že je imunitní systém ještě více utlumený.
Výzkum ukázal, že mukopolysacharidy Aloe mají významnou schopnost normalizovat všechny tyto poškozující procesy, což má podpůrný účinek na funkci imunitního systému díky zlepšenému trávení. Mukopolysacharidy Aloe působí jako účinný protizánětlivý prostředek, který zastavuje poškozování a prosakování střevní stěny, čímž uvolňuje imunitní systém od stresu.
Mukopolysacharidy Aloe mají přímé protibakteriální, protivirové, protiplísňové/kvasinkové a protiparazitární účinky. Může být kontrolován chronický růst kvasinek, takže může lépe prospívat normální, zdravá flóra. Krom toho jsou stimulovány makrofágy, monocyty, protilátky a T-buňky. Mukopolysacharidy Aloe zvyšují množství a intenzitu všech imunitních buněk v těle.
Klíč k integraci zdravého trávení a zdravého imunitního systému je v perorálním užívání mukopolysacharidů Aloe.
Nejvíce mukopolysacharidů a dalších účinných látek obsahuje za studena stabilizovaná Šťáva z celých listů aloe vera. Tato šťáva má i přímý účinek proti kvasinkám pomnoženým v trávicím traktu.
Zpracováno dle materiálů MUDr. Johna C. Pittmana