Nekomerční zdroj informací o zdraví a detoxikaci organismu
Hledat

Aktuálně přidáno:

  • "Výživa v souladu          s ročními dobami podle tradiční čínské medicíny" přístup tudy nebo přes odkaz v kapitole "Výživa"
  • Zázračný len = zdraví    

v kapitole "Výživa"

 

Vytvořte si webové stránky

 

Tvořme tyto stránky společně - napište, co zde postrádáte.

 

 

.

sova.jpg
Návštěvnost

 

Připravujeme:

Krije - jogínské

očistné techniky

v kapitole "Očista"

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt NetStranky.cz doporučuje

 
Navigace: Detoxikuj > Šankha prakšalána

Šankha prakšalána

Šankha prakšálana je očista celého trávicího traktu. Dochází při ní k vyloučení veškerého obsahu žaludku, tenkého i tlustého střeva. Provádí se nejlépe ráno nalačno. Celá operace trvá obvykle něco přes hodinu, ale je třeba si nechat po ní ještě tak dvě hodiny rezervu, protože může docházet ještě k dodatečnému nezadržitelnému nutkání na wc. Postup sestává z pití slané vody a provádění cviků, jejichž účelem je otevřít vrátník, aby voda protékala bez zadržení celým trávícím traktem.

Připravte si vodu o teplotě těla a osolte ji kuchyňskou solí na koncentraci fyziologického roztoku - je to mírně navršená čajová lžička na litr vody, chuť jako slaná polévka. Bude-li voda málo slaná, postup by nemusel fungovat, nebo by trvalo déle, než začne. Postupně při dalších provedeních můžete i experimentovat a snižovat obsah soli, někomu občas postup funguje i s neslanou vodou.

Stejně tak jsou postupy doporučující pouze pití nejméně ½ litru slané vody po ránu, bez cviků

Před Šankha prakšálanou se doporučuje více pít, aby se vytvořila zásoba vody, protože v průběhu postupu dochází k mírné dehydrataci.

Procedura spočívá v tom, že vypijete sklenici (nebo hrnek) této slané vody a provedete dále uvedené cviky, každý z nich čtyřikrát na každou stranu. Vypijete další sklenici a zas opakujete cviky. To děláte několikrát za sebou. Při tom dochází k postupnému pohybu vody trávicím systémem. Až ucítíte nutkání na wc, jdete se vyprázdnit. Pak pokračujete opět s pitím vody a cvičeními. Zpočátku jde ven tuhý odpad, postupně přechází na hnědou vodu, až pak nakonec jde ven už jen čistá voda. Pokud se vám nedaří pít další sklenice nebo máte nutkání ke zvracení, vypijte jen trochu nebo nic a udělejte další cyklus cvičení.

K dokonalému pročištění jsou potřeba nejméně dva litry slané vody. Pokud jste již s čistotou výstupní vody spokojení, je nejlepší zakončit postup vypitím čisté neslané vody, která zajistí propláchnutí trávicího systému od zbylé soli. Doporučuje se ještě vypít půl litru  čisté vody a vyvolat si zvracení (vamana dhautí). Tím se přeruší sifon v trávící trubici a zcela se vyprázdní žaludek. Poté je třeba přestat pít, protože jinak by šla voda stále ven.

Alternativou k výše uvedenému zakončení je nepít na konci procedury čistou vodou, ale ponechat si ve střevech zbytky slané vody. Zbytky soli způsobí, že ve střevě vznikne roztok o vyšším osmotickém tlaku než je krev, tím dochází k nasávání vody z těla. To je obrácený směr než ve střevech běžně probíhá. Tímto způsobem se začnou uvolňovat usazeniny, přilepené na střevních stěnách. Projeví se to tak, že po ukončení procedury, kdy z vás vychází už skoro čistá voda, je nějakou dobu klid (např. hodinu) a pak přichází ještě druhé kolo - mezitím se z těla nasála voda, odlepila usazeniny a přijde opět nutkání na wc, kdy z vás opět začne vycházet hnědá voda a často lze pozorovat i různé pevné zbytky usazenin.

Důležité: Prvním jídlem je mírně rozvařená bílá rýže vydatně omaštěná máslem nebo ghí (propuštěným máslem). Mohou být i těstoviny. Jíme nejdříve půl hodiny a nejpozději hodinu po skončení procedury Zakazuje se ponechat trávící trakt bez jídla po dobu delší než tři hodiny. Nejméně 24 hodin od ukončení procedury nejíme čerstvé ovoce nebo ovocné šťávy a žádné kyselé nápoje nebo potraviny.

Cvky k otevření sifonu v zažívacím traktu – každý z nich čtyřikrát na každou stranu:

 

sanka.jpg

 

První cvik - Postavte se vzpřímeně, chodidla od sebe, zvedněte ruce a propleťte je dlaněmi vzhůru. Paže nechejte napnuté nahoru (snažte se jakoby se napínat nahoru) a udělejte osm úklonů na jednu a druhou stranu (celkem 4 cviky), aniž se v mezikrocích zastavujete. Při tomto pohybu se uvolní svěrač žaludku a tekutina proniká ze žaludku dál.

Druhý cvik - Zůstaňte stát, pravou ruku upažte vodorovně, levou se dotkněte pravé klíční kosti, pak otáčejte trupem maximálně doprava, ruce i hlava jdou také co nejvíce doprava. To samé na opačnou stranu, bez zastavení, také celkem 4x (resp. 8 pohybů). Tento pohyb nutí vodu procházet tenkým střevem.

Třetí cvik - Ulehněte na břicho, zvedněte se na rukou a špičkách, prohnutí dozadu (jako kobra). Poté otáčejte hlavou i celým trupem na jednu a druhou stranu. Voda přechází z tenkého do tlustého střeva.

Čtvrtý cvik - Dřepněte si, chodidla kousek od sebe. Zvedejte do výše levé koleno, pravé tlačte k zemi, přitom otáčejte trupem doleva, hlavou též doleva, a rukama tlačte levé zvednuté koleno přes své břicho (ne k hrudi, tlak musí být dole). To samé pak na opačnou stranu. Tím dochází k dokončení cesty vody tlustým střevem. Tento cvik se často uvádí špatně, kdy se doporučuje otáčet hlavou na opačnou stranu, ke kolenu na zemi (i na tom obrázku z Malachovy knížky je to špatně), čímž by nedocházelo k dostatečnému tlaku na břicho.

Důležité je provádět cviky důkladně až do maximální nenásilné koncové polohy.

Popis tohoto a dalších jogínských očistných postupů najdete v knize André Van Lysbetha „Cvičíme jógu“.

 
Návštěvnost© detoxikuj.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma